وقف صدقه جاریه و در امور خیر ماندگارتر است

به گزارش فرهنگ نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی گفت: انسان‌ها براساس نیازهای متعدد جامعه و همچنین سلایق و خواسته‌های افراد مختلف می‌توانند امور خیر را انتخاب کرده و در انجام اقدامات ثواب مختار باشند.

وی با بیان اینکه صدقه، نذر، وقف و خیریه با عناوین مختلف در سازمان‌ها و دستگاه‌های متفاوت وجود دارد که این امر نشان‌دهنده جامعیت و تکامل اسلام و احکام الهی است، افزود: وجود تعداد بالای دستگاه‌های متولی امر خیر باعث می‌شود تا فرد خیر به راحتی بتواند کار ثواب و خیر را انجام دهد.

محمدی اظهار داشت: امام رضا (ع) به عنوان امام مسلمین در روز عرفه تمام اموالش را به مستمندان و نیازمندان بخشید. در حالی که یکی از اطرافیان مأمون به دلیل این اقدام امام هشتم به وی انتقاد کرد که چرا همه زندگی‌ات را بخشیده‌ای و در زندگی ضرر خواهی کرد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در توضیح بیشتر این امر تصریح کرد: امام رضا (ع) در پاسخ به این فرد فرمودند که این کار خیر من به هیچ‌وجه ضرر به حساب نمی‌آید بلکه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود چرا که توانستم رضایت خداوند را به دست آورده و کرامتی را نسبت به بندگان خدا انجام دهم.

وی تصریح کرد:‌ امام رضا (ع) کمک به مستضعفان را با حفظ کرامت انسان‌ها انجام می‌داد ضمن اینکه تصریح کرده بودند که ثواب اقدام کار خیر پنهانی 7 برابر اقدام کار خیر علنی و آشکار است. چرا که در اقدام خیر آشکار شخصیت افراد شکسته می‌شود.

محمدی با بیان اینکه وقف صدقه جاریه است، اظهار داشت: معمولاً ما انسان‌ها علاقه‌مند هستیم کارهایی را انجام دهیم که ماندگارتر است و آسیب‌های روزگار آن کار را نابود نمی‌کند و تلاش می‌کنیم تا اقداماتی دوام‌دار را در زندگی انجام دهیم که وقف بهترین گزینه برای انجام کارهای ثواب، خیر، نیک و ارزنده به حساب می‌آید.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وقف علی‌الابد وقف است و کسی نمی‌تواند نیت واقف، جهت و کارکرد وقف را تغییر دهد و آسیبی را به آن وارد کند، گفت: وقف در بین امور خیریه ماندگارتر و از استمرار بیشتری برخوردار است.

وی افزود: در سنت پیامبر اکرم (ص)، امیرالمؤمنین (ع)، فاطمه زهرا (س) و ائمه (ع) موقوفات زیادی توسط این افراد ایجاد و استمرار آن را به دیگران توصیه می‌کردند.

محمدی تصریح کرد:‌ برخی افراد تصور می‌کنند که وقف کردن تنها برای افراد متمکن و ثروتمند است در حالی که هر کس می‌تواند براساس توان خود مانند خریداری یک جلد قرآن کریم و وقف آن و یا خریداری یک کتاب برای استفاده مردم و دانشجویان در این امر و سنت حسنه مشارکت داشته باشند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: برای اینکه همه مردم بتوانند در امر الهی وقف مشارکت کنند وقف جمعی را به مجلس پیشنهاد دادیم و شورای نگهبان هم مصوبه نمایندگان مجلس را تأیید کرد که در این زمینه تلاش می‌کنیم تا وقف جمعی و گروهی را در جامعه ترویج دهیم.

وی اظهار داشت: هر کس می‌تواند براساس توان خود با سرمایه‌گذاری حتی اندک اقدام به وقف جمعی کند. برای مثال 5 هزار نفر می‌توانند با خریداری یک مجتمع و سرمایه‌گذاری در آن در بحث وقف جمعی و گروهی مشارکت کنند.

محمدی در پایان گفت: برخی افراد می‌خواهند که سرمایه زندگی خود را پس از مرگ با مدیریتی مطلوب و ماندگار وقف کنند که این امر یکی از تفاوت‌های وقف نسبت به اقدامات خیر دیگر است. چرا که آن فرد می‌تواند نوع مدیریت موقوفه خود را مشخص کند. ضمن اینکه هیچ کس حق ندارد نیت واقف را تغییر دهد.

همچنین ببینید
هنرمندان همیشه در امور خیریه پیشتاز هستند
نشست خبری معاون امور استان های صدا و سیما
دوبله نقش آیت‌الله کاشانی اشتباه بود/ آیت‌الله کاشانی قربان صدقه بیگانگان نمی‌رفت/ تصور نمی‌کردم شبیه آیت‌الله کاشانی باشم
تسلیت سخنگوی وزارت امور خارجه به اصحاب رسانه
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در غرفه تسنیم حضور یافت
رسانه‌ها در حفظ و صیانت از سلامت جریان امور در کشور نقش کلیدی بر عهده دارند
وزارت امور خارجه سینمای‌مان دست افرادی است که انقلاب اسلامی را قبول ندارند/ برادران اسفندیاری نسبت به فیلمسازان انقلابی بغض دارند
وزیر امور خارجه آلمان آثار موزه هنرهای معاصر را ضمانت کرد
رئیس جدید سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس منصوب شد
«علی اصغر جعفری» رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس شد

تازه های فرهنگ و هنر