واکنش بانک مرکزی به افسارگسیختگی نرخ ارز

واکنش بانک مرکزی به افسارگسیختگی نرخ ارز

از اوایل مهر ماه روند قیمت ارز به‌خصوص دلار صعودی شد و در 12 مهر ماه برای اولین بار پس از بحران ارزی سال 91 به 3600 تومان رسید.


این روند از آن زمان تاکنون با نوساناتی ادامه داشت تا جایی که ظهر امروز دلار در سطح 3930 تومان هم به فروش رسید.

اما در این دو ماه بانک مرکزی همه درخواست‌های مصاحبه درباره تغییرات قیمت ارز را رد کرده و هیچ واکنشی نسبت به این تغییرات قیمتی نشان نداد و حتی یک مصاحبه یا اطلاعیه هم در خروجی سایت بانک مرکزی منتشر نشد.

در این مدت خبرنگار فارس همانند خبرنگار سایر رسانه‌ها بارها پیگیر دریافت پاسخ از مسئولان بانک مرکزی بود اما هیچ‌یک از مسئولانی که مرتبط با حوزه ارزی هستند، حاضر به پاسخگویی در این باره نشدند.

همین سکوت بانک مرکزی موجب شکل‌گیری شایعات در فضای اقتصادی و رسانه‌ای کشور شده است، از جمله اینکه دولت ناخشنود از این تغییرات نیست و به دنبال آن است که با افزایش قیمت ارز، نرخ دلار بالاتری در بودجه منظور کند و یا اینکه هدف‌گذاری‌های دولت برای رشد درآمدهای نفتی محقق نشده و برای جبران کسری بودجه، رشد نرخ رسمی راه دیگری برای افزایش درآمد است.

نامشخص بودن موضع و رویکرد سیاست‌گذار، حلقه مفقوده‌ این روزهای بازار ارز است،البته تجربه دوره‌های گذشته هم نشان داده هر گاه تغییرات قیمتی شدید می‌شود، بانک مرکزی در فضای رسانه، موضعی انفعالی به خود می‌گیرد و پس از فروکش کردن التهاب‌ها به بیان دلایل تغییرات قیمت‌ها می‌پردازد.

اما روشن است افزایش نرخ ارز در بازار تهران، قیمت کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می تواند دستاورد کاهش نرخ تورم در اندک زمانی بر باد دهد.
حال باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی حاضر است در برابر این سکوت حاضر است تا کجا هزینه بپردازد.
همچنین ببینید
تقدیر معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد از مدیر عامل بیمه رازی
پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به همایش بسیجیان و رابطان ایثارگران بانک کشاورزی
واکنش هاشمی رفسنجانی به اسناد جدید ویکی‌لیکس درباره انقلاب ایران
تيم فوتسال بانک اقتصادنوين نایب قهرمان شد
واکنش فعالان اقتصادی به تمدید تحریم‌ها
منابع و مصارف بانک‌ها در سال ۹۶ اعلام شد
پرداخت تسهیلات 15 میلیون ریالی عتبات عالیات توسط بانک ملی
واکنش بازار ارز به نرخ ارز بودجه ۹۶/دلار آزاد ۳۹۰۸ تومان شد

تازه های اخبار