العبادی: موصل قبل از پایان 2016 آزاد می‌شود

پایگاه خبری ریشه: 

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در جریان مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ما شاهد هستیم که تمامی تشکیلات تروریستی داعش به دست نیروهای مسلح عراق رو به نابودی است. موصل قبل از پایان ۲۰۱۶ آزاد می‌شود. موفقیت در آزادی مناطق وسیع در موصل نشان می‌دهد که داعش دیگر آن هیجان و شوق گذشته را برای مقاومت در برابر حملات مسلحانه ما ندارد و به زودی این گروه تروریستی فرو می‌پاشد.

وی ادامه داد: موصل در حال حاضر به صورت کامل تحت کنترل و نظارت نیروهای عراقی است و انتظار داریم که به زودی بتوانیم این منطقه را تحت تسلط خود بگیریم و داعش را بیرون برانیم. تعداد کشته‌های نیروهای عراقی را از زمان آغاز عملیات در موصل اعلام نمی‌کنم.

نخست وزیر عراق همچنین اعلام کرد که با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا این دولت می‌تواند به حمایت لجستیکی بیشتری از دولت عراق برای مقابله با تروریسم بپردازد.

وی ادامه داد: من نمی‌خواهم ترامپ را با اظهاراتش در جریان رقابت‌های انتخاباتی قضاوت کنم. او را باید در عمل قضاوت کرد. ترامپ یک فرد عملگراست که همزمان با روی کار آمدن اوضاع را بار دیگر ارزیابی می‌کند. او گفته بود که می‌خواهد بازار نفت را از دست عراق در بیاورد اما باید بداند که این نفت به عراقی‌ها تعلق دارد. مردم عراق به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند تا مالکیت منابعشان را به دست بگیرد.

حیدر العبادی بار دیگر بر تعهدش مبنی بر بیرون کردن داعش از موصل تاکید کرده و گفت: داعش همچون افعی است که باید سرش را قطع کرد و راس این تروریست‌ها نیز موصل است. موصل را پس بگیریم آنها از بین رفته‌اند. پس گرفتن موصل از داعش ضربه عظیمی بر پیکره آنها خواهد بود. این نخستین باری است که ما شهری را آزاد می‌کنیم که شهروندانش هنوز در خانه‌هایشان هستند. این کار سخت و مشکل است چون نیروهای امنیتی به من گفتند که از جاهایی هدف حمله و تیراندازی قرار می‌گیرند که غیرنظامیان ساکن هستند و آنها نمی‌توانند دست به تیراندازی متقابل بزنند.

نخست وزیر عراق همچنین گفت که انتظار دارد تا از جانب دولت جدید آمریکا حمایت بیشتری شود و ادامه داد: به نظرم این به نفع آمریکا و عراق است که روابط خود را نگهدارند. در تماس تلفنی با ترامپ او به من تضمین داد که آمریکا به حمایت‌هایش از عراق ادامه می‌دهد و آن را افزایش خواهد داد.

حیدر العبادی همچنین به ایجاد اتحاد میان قبایل و گروه‌های قومی در عراق اشاره کرد و گفت:‌ ما به پیشرفت‌هایی در زمینه سازش میان قبایل و گروه‌های قومی در کشور دست پیدا کرده‌ایم. حالا که نیروهای حشد شعبی به رسمیت شناخته شدند و با نیروهای عراقی همکاری می‌کنند. بعضی وقت‌ها اخبار و گزارش‌هایی درباره سوء استفاده‌ها و نقض حقوق بشر از سوی گروه‌های شبه نظامی دولتی به من اطلاع داده می‌شود و من باید آنها را بررسی کنم.

همچنین ببینید
شرق رود دجله کاملا آزاد شد
بازار لباس شب عید تامین است/ اسکان کسبه پلاسکو تا پایان هفته
پایان داستان داعش نزدیک است
پایان وضعیت بحرانی در محدوده ریزش پلاسکو
مرحله جدید تلاش ایران، روسیه و ترکیه برای پایان جنگ سوریه
دور نخست مذاکرات «آستانه» به پایان رسید
فروش ۱۸ هزار میلیارد ریال سهم دولت تا پایان دی ماه
عملیات انتقال گاز ترش از پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی به فاز 19 پایان یافت
پایان حبس ١٤ هزار میلیارد تومان نقدینگی

تازه های اخبار