علل ناکافی بودن شیرمادر

علل ناکافی بودن شیر مادر
برخی از مادران به دلیل کم شدن شیر شان، کودک خود را از شیر محروم می سازند و شیردهی را قطع می کنند. کاهش میزان شیر علل متفاوتی دارد که می توانید با شناسایی علل در رفع مشکل بکوشید.

عدم تمایل به شیردهی

یکی از عللی که موجب کاهش میزان شیر و در نهایت قطع آن می گردد، بی میلی شما به شیردهی است. ممکن است به دلایلی مانند شاغل بودن، عدم تمایل کودک به شیر مادر و ... نتوانید کودک خود را شیر بدهید. در این صورت بهتر است با پزشک خود در رابطه با محروم ساختن نوزاد از شیر خود مشورت نمایید.

عدم تخلیه کامل پستان ها
تخلیه نکردن پستان ها به طور کامل می تواند سبب کاهش شیر شما گردد. عواملی مانند بزرگ شدن پستان ها، زخم شدن نوک سینه، عدم مراقبت از سینه ها، نوک سینه صاف و تو رفته، نگه داشتن نوزاد برای مدت طولانی به یک سینه، فواصل زیاد و طولانی بین دفعات شیردهی، عدم مک زدن نوزاد به علت بی حالی و تغذیه با شیر خشک می تواند موجب تخلیه نشدن سینه ها گردد.

تصورات و اعتقادات غلط

برخی از تصورات غلط مانند عدم سازگاری شیر مادر به کودک یا نامناسب و آبکی بودن شیر ممکن است باعث قطع شیر توسط مادر به نوزاد گردد. این تصورات کاملا اشتباه می باشند. به جز این که دلایل منطقی به همراه داشته باشند، مانند بیماری کالاکتوسمی، فنیل کتینوزی، عدم تحمل لاکتوز و پیدایش زردی به علت شیر مادر که می تواند باعث ناسازگاری شیر شما با نوزاد گردد. در رابطه با آبکی بودن شیر و اصطلاحاتی مانند «شیرش مانند آب است» تصوری غلط است. درست است که قسمت اول شیر برخی مادران آبکی است ولی در پایان شیردهی به مرور غلیظ می گردد و علت آن میزان چربی شیر است. عده ای نیز می گویند شیر شان سنگین و قوی است، اما همه این تصورات با داشتن رژیم غذایی مناسب می تواند از بین برود.

عوامل محیطی
خستگی، نگرانی و هیجانات ناشی از محیط خارج یا داخل خانه می تواند در میزان شیر شما تاثیر گذارد و سبب کاهش آن گردد. کشیدن سیگار و مصرف قرص های جلوگیری از بارداری نیز می تواند سبب کاهش شیر شما گردد.

همچنین ببینید
15 نشانه اصلی بالا بودن هوش احساسی (EQ) در شما
علت نخوردن شیرمادر توسط نوزاد
کم بودن شیرمادر، علت پر نشدن پستان
تغذیه با شیرمادر، کم کاری نکنید
سرطان زا بودن بیشتر روغن پالم به نسبت دیگر روغن ها
مقابله با بالا بودن چربی و کلسترول خون
اسیدی بودن بدن چه علائمی دارد
جایگزین شیرمادر، شیرنارگیل چطوره؟
بریچ بودن جنین، میشه بچرخه؟
حرام بودن بعضی خوراکی ها،چرا؟

تازه های سلامت