غربالگری اوتیسم کودکان، چه زمانی؟

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال خبر داد و گفت: اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی، «مریم پورسید» رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال به صورت آفلاین خبر داد و گفت: تقلید نکردن کودکان از رفتار بزرگسالان، بروز حالت ترس یا وحشت شدید، استفاده از اشاره به جای کلام برای مطرح کردن درخواست، بخشی از نشانه‌های کودکان اتیسم است.

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور، افزود: این کودکان صداهایی با تن زیر بطور مثال صدای «ای ای ی» و صداهای مشابه برای برانگیختن خود ایجاد می‌کنند؛ زمانی که تشویق می‌شوند یا اینکه دیگران تلاش دارند آنان را سرگرم یا شاد کنند، شاد نیستند و به نقطه‌ای خیره می‌شوند. همچنین زمان حضور دیگران از خود واکنشی نشان نمی‌دهند و از ارتباط چشمی امتناع می‌کنند و زمانی که فرد دیگر به او نگاه می‌کند به جای دیگر نگاه می‌کنند.

وی، ادامه داد: کودکان اتیسمی برای اشاره به خود از کلمه «من» استفاده نمی‌کنند؛ همچنین دست‌ها و انگشتان را کنار بدن خود به شکل پرنده یا جلوی چشمانشان تکان می‌دهند و اشیاء مختلف مانند اسباب بازی را بیش از حد می‌بویند؛ لذا اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.
 
برای دریافت پرسشنامه غربالگری اتیسم، لیست مراکز اتیسم و راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم اینجا کلیک کنید.

همچنین ببینید
دندان درنیاوردن بچه، بازه زمانی دارد؟
دلایل جویدن ناخن در کودکان
نحوه برخورد با کودکان بداخلاق (2)
نحوه برخورد با کودکان بداخلاق (1)
ترک عادات بد کودکان، کمکشان کنید!
تخمک گذاری چه زمانی است، نحوه تعیین
چگونه استرس را در کودکان از بین ببریم؟
“جلوگیری از پوسیدگی دندان” | شیردهی شبانه کودکان سبب پوسیدگی دندان میشود
فشار خون بالا در کودکان، علت
فواید قصه گویی برای کودکان (2)

تازه های سلامت