غربالگری اوتیسم کودکان، چه زمانی؟

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال خبر داد و گفت: اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی، «مریم پورسید» رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال به صورت آفلاین خبر داد و گفت: تقلید نکردن کودکان از رفتار بزرگسالان، بروز حالت ترس یا وحشت شدید، استفاده از اشاره به جای کلام برای مطرح کردن درخواست، بخشی از نشانه‌های کودکان اتیسم است.

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور، افزود: این کودکان صداهایی با تن زیر بطور مثال صدای «ای ای ی» و صداهای مشابه برای برانگیختن خود ایجاد می‌کنند؛ زمانی که تشویق می‌شوند یا اینکه دیگران تلاش دارند آنان را سرگرم یا شاد کنند، شاد نیستند و به نقطه‌ای خیره می‌شوند. همچنین زمان حضور دیگران از خود واکنشی نشان نمی‌دهند و از ارتباط چشمی امتناع می‌کنند و زمانی که فرد دیگر به او نگاه می‌کند به جای دیگر نگاه می‌کنند.

وی، ادامه داد: کودکان اتیسمی برای اشاره به خود از کلمه «من» استفاده نمی‌کنند؛ همچنین دست‌ها و انگشتان را کنار بدن خود به شکل پرنده یا جلوی چشمانشان تکان می‌دهند و اشیاء مختلف مانند اسباب بازی را بیش از حد می‌بویند؛ لذا اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.
 
برای دریافت پرسشنامه غربالگری اتیسم، لیست مراکز اتیسم و راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم اینجا کلیک کنید.

همچنین ببینید
وزن والدین چه تاثیری بر روند رشد کودکان می گذارد
پرورش استعداد کودکان، این آموزشگاه را فراموش نکنید
مراقبت های جنسی از کودکان عقب مانده
راشیتیسم در کودکان بعلت کمبود ویتامین D
علت فشارخون در کودکان چیست؟
اثر آلودگی هوا بر کودکان
چاقی کودکان، اینجوری خطابش نکنید
عادات غذایی غلط در کودکان و نوجوانان را بشناسیم
اهمیت والدین به حرف های کودکان یعنی صمیمیت در بزرگسالی
مشکلات غذایی کودکان، بیماری در بزرگسالی

تازه های سلامت