علاءالدین بروجردی: مقابله به مثل ایران در برابر نقض احتمالی برجام

علاءالدین بروجردی: مقابله به مثل ایران در برابر نقض احتمالی برجام

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، افزود: این اقدام مقابله به مثل در راستای مصوبه و قانون مجلس شورای اسلامی اجرا خواهد شد. ما در حال حاضر در حال بررسی وضعیت این عهدشکنی از جانب آمریکا هستیم.

وی یادآور شد: البته سیاست دولت، شورای عالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام براساس آنچه مصوب شده از زبان آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور اعلام شده است.

بروجردی همچنین موضوع هسته‌ای کشور را یک موضوع ملی خواند که تمام بخش‌ها از جمله دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی بر آن وحدت نظر دارند و گفت: آمریکا تنها یکی از کشورهای مذاکره‌کننده و امضاکننده برجام است و تا آنجا که ما اطلاع داریم اروپایی‌ها مخالف نقض برجام هستند و طبیعتاً نظر روسیه و چین به اقدامات آمریکا مثبت نخواهد بود.

وی افزود: بنابراین ما حتما نباید آغازگر عدم اجرای برجام باشیم. هر اتفاقی که در این عرصه در جهت نقض برجام صورت پذیرد بدون تردید صورتحساب آن به نام آمریکایی‌ها نوشته شده است و آنها نمی‌توانند این هنجارشکنی را که شورای امنیت پشتوانه آن است به حساب ایران بنویسند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین یادآور شد: بنابراین آمریکایی‌ها باید عواقب عدم اجرای برجام را بپذیرند و ما هم تصمیمات خودمان را با توجه به قانون مجلس خواهیم گرفت و آمادگی کامل را برای اقدامات لازم داریم.

بروجردی همچنین تمدید تحریم‌ها علیه ایران را با توجه به اتمام زمان تحریم‌ها نقض صریح برجام دانست و گفت: آنچه فعلا وجود دارد مربوط به قانون آیسا است که در حال حاضر به دستور رئیس‌جمهور آمریکا غیرفعال است و با توجه به اینکه به زودی ترامپ قدرت را در آمریکا به دست خواهد گرفت، آنها سیاست‌های فعلی اوباما را درمورد غیرفعال کردن این قانون دنبال نخواهند کرد.

وی افزود: در نقطه مقابل براساس قانون مجلس شورای اسلامی نیز دولت مکلف شده است اقدامات لازم را در جهت منافع جمهوری اسلامی ایران در عدم اجرای برجام به‌کار گیرد. ما در مجلس شورای اسلامی معتقدیم تمدید تحریم‌ها خروج از تعهد آمریکا و نقض برجام است.

همچنین ببینید
کشورهای موفق فقط یک بیمه درمانی دارند / ایران 20 بیمه!
دو شرط شکست‌ناپذیری ملت ایران از زبان سردار سلیمانی
ایران و شل تفاهمنامه همکاری برای مطالعه سه میدان نفتی امضا کردند
شورای همکاری از مداخله در امور داخلی ایران دست بردارد/جزایر سه‌گانه جزء جدایی‌ناپذیر خاک ایران
واکنش ایران به اظهارات نخست وزیر بریتانیا
امضای تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت انگلیسی–هلندی شل
توضیح سیف در مورد تغییر واحد پول ایران
در جلسه هیات نظارت بر اجرای برجام به ریاست روحانی مطرح شد؛ اجرایی شدن تمدید قانون ایسا نقض فاحش برجام است

تازه های اخبار