موزه‌ها از حالت نمایشی خارج شوند /"استارت آپ‌ها" به کمک موزه‌ها بیایند

موزه‌ها از حالت نمایشی خارج شوند /"استارت آپ‌ها" به کمک موزه‌ها بیایند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فریده حمیدی - عضو انجمن زنان کارآفرین توانمند و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی در نشست نمایندگان مجمع زنان کارآفرین با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: موزه‌ها از جمله اماکنی هستند که در توسعه و ترویج صنایع دستی نقش موثری دارند، ما باید موزه‌ها را از قالب کلی نمایش خارج کنیم و با دمیدن روح زندگی، بهره برداری بیشتری از این فضاها داشته باشیم.

وی ادامه داد: توجه به استارت آپ‌ها در این زمینه بسیار موثر خواهد بود، طرح‌ها و ایده‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها استارت‌آپ‌هایی را ایجاد کرد و موزه‌ها را در مسیر توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار دارد.

تعامل با سازمانهای بین المللی برای توانمندسازی اقتصادی زنان یک ضرورت است

لیلا فلاحتی - عضو پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به اینکه تمرکز بر روی مناطقی که از ظرفیت ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی را دارند در معرفی و توسعه صنایع دستی موثر است، گفت: تعامل با سازمان‌های بین المللی که در رابطه با توانمندسازی اقتصادی زنان فعالیت می‌کنند، یکی از مهمترین وجوه برنامه ریزی در این حوزه است.

وی ادامه داد: استفاده از توان و ظرفیت زنان علاوه بر صنایع دستی و هنرهای سنتی باید در حوزه‌های مختلف شناسایی شود و برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید فرصت‌های جدیدی ایجاد کرد.

صنایع دستی ظرفیت جذب گردشگر دارد

در ادامه مهین سهرابی نصیرآبادی - عضو کانون هماهنگی دانش و صنعت صنایع دستی ایران با بیان اینکه صنایع دستی را باید میراث زنده نامید، گفت: صنایع دستی بخش مهمی از میراث ناملموس را با خود دارد و می‌توان از آن به عنوان زبان مشترک بین المللی یاد کرد.

وی تصریح کرد: صنایع دستی در ذات خود ظرفیت جذب گردشگر را دارد و ما باید از این موقعیت به شکل مناسب بهره برداری کنیم.

سهرابی اضافه کرد: برای ورود صنایع دستی به زندگی مردم باید این هنرهای سنتی را در زندگی و محله‌ها جاری کنیم تا جامعه را تحت تاثر قرار دهیم.

وی افزود: صنایع دستی قاعده اصلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

بازگرداندن صنایع دستی به جایگاه واقعی خود

طیبه عزت اللهی نژاد - استاد دانشگاه و انسان شناس نیز در این نشست با بیان اینکه صنایع دستی را باید با خانه و زادگاه اصلی خود برگردانیم، گفت: آنچه در حال حاضر به عنوان صنایع دستی می‌شناسیم کپی برداری از واقعیت‌های موجود در این عرصه است.

وی ادامه داد: صنایع دستی نباید صرفاً جنبه تزئینی داشته باشد چرا که این هنرهای سنتی بخشی از هویت و فرهنگی جامعه را شکل می‌دهد و باید در زندگی مردم جریان پیدا کند.

عزت اللهی تاکید کرد: داشتن یک رسانه برای حوزه صنایع دستی بسیار مهم است، این هنرهای سنتی حفظ فرهنگ و تمدن را به ما یادآوری می‌کنند.

هنرهای سنتی اقوام باید به عنوان یک فرصت مورد استفاده قرار گیرد

در ادامه نشست نمایندگان مجمع زنان کارآفرین با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و گردشگری؛ بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه بحث‌های نظری و ایده‌هایی که از سوی صاحبنظران این حوزه مطرح می‌شود باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، یادآور شد: ما متنوع ترین صنایع دستی دنیا را در اختیار داریم و هنرهای سنتی اقوام فرصتی است که باید از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: صنایع دستی و همراهی آن با زندگی معاصر یکی از مباحث مهمی است که باید به مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، همچنین ما باید جنبه عملی این موضوع را مورد توجه و تاکید قرار دهیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: طرح‌ها و برنامه های بسیار خوبی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش در دست تهیه است.

انتهای پیام/

همچنین ببینید
آغاز رسمی استارت آپ ویکند سبز در تهران
هوای تهران برای "حساس‌ها" ناسالم شد
"بیداری شب امتحان" و "پارتی" از علل کاهش سن اعتیاد!
هزینه‌ داروهای "سرطانی" خانواده‌ها را گرفتار می‌کند / تولید داروی ایرانی همطراز اروپایی
رضایی: همه باید وارد صحنه جهاد اقتصادی شوند
محسن رضایی: همه باید وارد صحنه جهاد اقتصادی شوند
سالانه ۵ هزار نفر در کشور قطع نخاع می شوند

تازه های اخبار