موزه‌ها از حالت نمایشی خارج شوند /"استارت آپ‌ها" به کمک موزه‌ها بیایند

موزه‌ها از حالت نمایشی خارج شوند /"استارت آپ‌ها" به کمک موزه‌ها بیایند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فریده حمیدی - عضو انجمن زنان کارآفرین توانمند و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی در نشست نمایندگان مجمع زنان کارآفرین با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: موزه‌ها از جمله اماکنی هستند که در توسعه و ترویج صنایع دستی نقش موثری دارند، ما باید موزه‌ها را از قالب کلی نمایش خارج کنیم و با دمیدن روح زندگی، بهره برداری بیشتری از این فضاها داشته باشیم.

وی ادامه داد: توجه به استارت آپ‌ها در این زمینه بسیار موثر خواهد بود، طرح‌ها و ایده‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها استارت‌آپ‌هایی را ایجاد کرد و موزه‌ها را در مسیر توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار دارد.

تعامل با سازمانهای بین المللی برای توانمندسازی اقتصادی زنان یک ضرورت است

لیلا فلاحتی - عضو پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به اینکه تمرکز بر روی مناطقی که از ظرفیت ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی را دارند در معرفی و توسعه صنایع دستی موثر است، گفت: تعامل با سازمان‌های بین المللی که در رابطه با توانمندسازی اقتصادی زنان فعالیت می‌کنند، یکی از مهمترین وجوه برنامه ریزی در این حوزه است.

وی ادامه داد: استفاده از توان و ظرفیت زنان علاوه بر صنایع دستی و هنرهای سنتی باید در حوزه‌های مختلف شناسایی شود و برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید فرصت‌های جدیدی ایجاد کرد.

صنایع دستی ظرفیت جذب گردشگر دارد

در ادامه مهین سهرابی نصیرآبادی - عضو کانون هماهنگی دانش و صنعت صنایع دستی ایران با بیان اینکه صنایع دستی را باید میراث زنده نامید، گفت: صنایع دستی بخش مهمی از میراث ناملموس را با خود دارد و می‌توان از آن به عنوان زبان مشترک بین المللی یاد کرد.

وی تصریح کرد: صنایع دستی در ذات خود ظرفیت جذب گردشگر را دارد و ما باید از این موقعیت به شکل مناسب بهره برداری کنیم.

سهرابی اضافه کرد: برای ورود صنایع دستی به زندگی مردم باید این هنرهای سنتی را در زندگی و محله‌ها جاری کنیم تا جامعه را تحت تاثر قرار دهیم.

وی افزود: صنایع دستی قاعده اصلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

بازگرداندن صنایع دستی به جایگاه واقعی خود

طیبه عزت اللهی نژاد - استاد دانشگاه و انسان شناس نیز در این نشست با بیان اینکه صنایع دستی را باید با خانه و زادگاه اصلی خود برگردانیم، گفت: آنچه در حال حاضر به عنوان صنایع دستی می‌شناسیم کپی برداری از واقعیت‌های موجود در این عرصه است.

وی ادامه داد: صنایع دستی نباید صرفاً جنبه تزئینی داشته باشد چرا که این هنرهای سنتی بخشی از هویت و فرهنگی جامعه را شکل می‌دهد و باید در زندگی مردم جریان پیدا کند.

عزت اللهی تاکید کرد: داشتن یک رسانه برای حوزه صنایع دستی بسیار مهم است، این هنرهای سنتی حفظ فرهنگ و تمدن را به ما یادآوری می‌کنند.

هنرهای سنتی اقوام باید به عنوان یک فرصت مورد استفاده قرار گیرد

در ادامه نشست نمایندگان مجمع زنان کارآفرین با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و گردشگری؛ بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه بحث‌های نظری و ایده‌هایی که از سوی صاحبنظران این حوزه مطرح می‌شود باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، یادآور شد: ما متنوع ترین صنایع دستی دنیا را در اختیار داریم و هنرهای سنتی اقوام فرصتی است که باید از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: صنایع دستی و همراهی آن با زندگی معاصر یکی از مباحث مهمی است که باید به مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، همچنین ما باید جنبه عملی این موضوع را مورد توجه و تاکید قرار دهیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: طرح‌ها و برنامه های بسیار خوبی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش در دست تهیه است.

انتهای پیام/

همچنین ببینید
تمدید دوباره " ناگفته" در کرمانشاه
80 درصد فارغ‌ التحصیلان فنی و حرفه‌ای و کار و دانش وارد بازار کار می‌شوند
قهرمانان صنعت و برند ایران 2 بهمن ماه معرفی می شوند
مسابقات قرآنی "سراج" برگزار می‌شود
ژاپنی‌ها با «سفید» میهمان جشنواره تئاتر فجر می‌شوند
توضیحات احمد خاتمی درباره چگونگی تعیین جانشین"آیت الله" در مجلس خبرگان
سهم اقتصادهای دنیا از رشد ۲۰۱۷/نوظهورها تضعیف می شوند

تازه های اخبار