گزینشگر جمهوریخواه استعفا می دهد تا به ترامپ رای ندهد

گزینشگر جمهوریخواه استعفا می دهد تا به ترامپ رای ندهد

ایندیپندنت دیروز (دوشنبه) نوشت: آرت سیسنروس (Art Sisneros) در مطلبی که در جریان تعطیلات شکرگزاری منتشر کرد، با ذکر تاریخچه مجمع گزینشگران گفت که این مجمع فاسد و تباه شده و دونالد ترامپ نیز صلاحیت ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.
تارنمای روزنامه انگلیسی در ادامه گزارشی در این باره افزود: وی در وبلاگ خود نوشت 'اگر ترامپ صلاحیت نداشته باشد و نقش من از لحاظ اخلاقی و تاریخی رای دادن بر اساس وجدانم باشد، در نتیجه به ریاست جمهوری دونالد ترامپ نمی توانم و نمی خواهم رای بدهم.'


سیسنروس نوشت 'واقعیت این است که تصمیم من هر چه که باشد، ترامپ رئیس جمهوری ما می شود. حال که نمی توانم با وجدانی آسوده به ترامپ رای بدهم، بهتر آن است که از گزینشگری استعفا دهم. در جلسه 19 دسامبر گزینشگران، فرد دیگری جای من را پر کرده و به ترامپ رای خواهد داد.'
دونالد ترامپ توانست در انتخابات 18 آبان ریاست جمهوری آمریکا 306 رای گزینشگر را در برابر 232 رای گزینشگر هیلاری کلینتون به خود اختصاص دهد.


به گزارش ایرنا، چندی پیش گزارش شد که یک گزینشگر حزب جمهوریخواه قصد پیمان شکنی و رای ندادن به نامزد پیروز حزب را دارد. آرت سیسنروس فعال آزادیخواه (لیبرتارین) اعلام کرده بود که هنوز تصمیم خود را نگرفته ولی رهبران ایالتی حزب و دیگر گزینشگران جمهوریخواه ایالت او را تحت فشار گذاشته اند تا به ترامپ رای دهد.
اگر گزینشگران ترامپ را رد کرده و کمتر از 270 نفر به او رای دهند، مجلس نمایندگان از میان سه فردی که بیشترین آرای گزینشگران را به دست آورده، یکی را به ریاست جمهوری آمریکا بر می گزیند.
538 گزینشگر روز 19 دسامبر (29 آذر) در مراکز ایالات خود جمع می شوند و بصورت رسمی به رئیس جمهوری مورد نظر خود رای می دهند.


بر اساس قوانین 29 ایالت، گزینشگران ملزم هستند تا به برنده اکثریت آرای مردمی آن ایالت رای دهند و هنوز پیش نیامده که این قانون نقض یا اعمال شود. پیش از برگزاری انتخابات، برت چیافالو (Bret Chiafalo) و روبرت ساتیاکوم (Robert Satiacum) دو گزینشگر دمکرات ایالت واشنگتن به رسانه ها گفتند که اگر هیلاری کلینتون رای اکثریت را در ایالت واشنگتن به دست آورد، در مجمع گزینشگران به او رای نخواهند داد. کلینتون توانست در انتخابات اخیر 12 رای گزینشگران ایالت واشنگتن را به دست آورد.
در قانون اساسی یا قوانین فدرال، گزینشگران مجبور به تبعیت از نتیجه آرای عمومی ایالات خود نشده اند، با این حال قوانینی ایالتی بر علیه این سرپیچی وضع شده است و به عنوان مثال ایالت واشنگتن گزینشگرانی را که نقض عهد کنند، یک هزار دلار جریمه می کند.

49310

همچنین ببینید
کانال دو رژیم صهیونیستی: ترامپ فردا انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را اعلام می‌کند
انتقاد علی مطهری از صداوسیما: ترامپ گفت «تروریسم اسلامی» شما دقیق ترجمه نکردید
رسانه ملی رویکرد ترامپ درباره دنیای اسلام را درست ترجمه نکرد/صدا و سیما باید امانت را حفظ کند
"ترزا می" محور مذاکرات خود را قبل از دیدار با ترامپ اعلام کرد
هافینگتون پست ترامپ را به دروغگویی متهم کرد
پنج موضوع غیرقطعی در دوران ترامپ
واکنش توییتری ترامپ به تظاهرات اعتراضی زنان
ترامپ تمامی سفرای دولت اوباما را برکنار کرد
واکنش جانشین فرمانده کل ارتش به آغاز ریاست جمهوری ترامپ
واکنش جانشین فرمانده کل ارتش به آغاز ریاست جمهوری ترامپ

تازه های اخبار