ناقض‌ توافق هسته‌ای نخواهیم بود

پایگاه خبری ریشه: 
علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیمات مهمی که وزیر نفت ایران برای اجلاس اوپک اتخاذ می‌کند، از قبل در شورای‌عالی امنیت ملی مورد بحث قرار می‌گیرد؟ اظهار داشت: خیر.
در این موارد بحثی نمی‌شود. نیازی هم نیست. چون این مسئله از وظایف ذاتی وزارت نفت است. اما تصمیم راهبردی توسعه (افزایش) تولید نفت و افزایش سهم صادرات، تصمیم کاملا درستی است که ممکن است در تاکتیک، زیان‌های اقتصادی مختصری داشته باشد ولی در راهبرد، درست است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که به نظر شما ایران تا چه میزان باید تولید نفت خود را افزایش دهد؟ گفت: هر چقدر که بازار کشش داشته باشد و تابع میزان تولید نفت جمهوری اسلامی ایران در قبل از تحریم‌ها باشد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در خصوص سیاست نفتی ترامپ و تأثیرش بر سرمایه‌گذاری نفتی ایران نیز عنوان کرد: انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا و سخنان انتخاباتی‌اش درباره برجام، ممکن است بازار نفت و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران را متأثر کند.

شمخانی در خصوص اظهارات انتخاباتی دونالد ترامپ و مشاوران او درباره احتمال بازنگری در برجام نیز تصریح کرد: من فکر می‌کنم بیش از موضوع برجام، سیاست نفتی ترامپ ممکن است تأثیراتی در پی داشته باشد. سیاست او گشادگی عرضه نفت و از بین‌ بردن محدودیت‌های مربوط به تولید و صادرات نفت از خاک آمریکاست. این سیاست به‌طور قطع می‌تواند روی بازار نفت مؤثر باشد و روند شکننده فعلی بازار نفت را دچار اختلال کند که البته این نمی‌تواند درازمدت باشد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر انتخاب ترامپ بر جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران اظهار داشت: تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت این انتخاب متفاوت است. برخی چنین پیش‌بینی‌هایی کرده‌اند. اما توجه داشته باشید که ایران برای توسعه و سرمایه‌گذاری مخصوصا در حوزه نفت، جزیره ثبات بوده و منطقه بکری است. بازار گسترده و موقعیت ژئوپلیتیکی مناسبی دارد و در قیاس با همسایگانش از امنیت پایداری هم برخوردار است. به نظرم حتما نکات مثبت دارایی‌های موجود امنیتی، جغرافیایی و بکربودن اقتصادی می‌تواند بر هر نوع نیت بدی غلبه کند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی درباره احتمال نقض برجام تاکید کرد: قدرت مانورمان بازدارنده است. درباره برجام راه‌های متعددی داریم. ایران تاکنون طرف ناقض برجام نبوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر آنچه را از گزارش فنی در ارتباط با اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است، حتی با تنگ‌نظری، حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی در اجرای تعهداتش عالی عمل کرده و این کارکرد مثبت طبیعتا نیازمند پاسخ مثبت است.

شمخانی ادامه داد: تا این لحظه بدعهدی‌هایی در برخی ابعاد برجام از سوی طرف غربی و آمریکایی مشاهده شده است که استمرارش می‌تواند راهکارهای برنامه‌ریزی‌شده‌ای را که وجود دارد فعال کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما برنامه‌های مدونی برای بدعهدی‌های طرف غربی در برجام آماده کرده‌اید، گفت: ما گزینه‌های مختلفی داریم. اما به‌طور حتم آغاز‌کننده هیچ گزینه‌ای که این تعهد بین‌المللی را نقض کند نیستیم. چون برجام یک تعهد بین‌المللی است و باید طرف‌های مختلف وافی به عهدی باشند که امضا کرده‌اند. ما نگران نیستیم. چراکه قدرت مانوری که در برابر هر کارکرد منفی طرف مقابل در اختیار داریم به‌طور قطع، قدرت بازدارنده‌ای است.

همچنین ببینید
کمک 2.2 میلیون دلاری ژاپن به امنیت هسته‌ای ایران
کمک 550هزار یورویی ژاپن به ایران برای ایمنی هسته‌ای
دیلی بیست: تیم ترامپ می خواهد اسناد محرمانه توافق هسته ای ایران را منتشر کند
تهدید صالحی در کنفرانس امنیت هسته ای وین
توافق ارزی بانک‌ مرکزی و غول‌های پتروشیمی
توافق بانک‌مرکزی وغول‌های پتروشیمی برای کنترل قیمت ارز
توافق تهران و ایروان برای تبادل چهار برابری برق
جزئیات توافق روسیه و آمریکا درباره پرونده حلب از زبان لاوروف

تازه های اخبار