استامینوفن چه تاثیری بر امراض دارد؟/کدئین دار مصرف کنیم یا ساده ؟

استامینوفن چه تاثیری بر امراض دارد؟/کدئین دار مصرف کنیم یا ساده ؟

استامینوفن کدئین دار ممکن است روی دید فرد، رانندگی کردن، کار با دستگاه های دقیق، اثر گذار باشد. مصرف بی رویه و بدون حساب آن ممکن است وابستگی ایجاد کند.

استامینوفن کدئین دار یا ساده مصرف کنیم؟

قرص سرماخوردگی علاوه بر استامینوفن ، داروی ضد حساسیت و ضد احتقان هم دارد و افراد بهتر است مرتب فشارخون را اندازه گیری کنند زیرا اثر داروی فشارخون را کم می کند.

دکتر نوشین محمد حسینی، داروساز در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: اگر شما 1 ، 2 و 3 روز استامینوفن مصرف کردید و سردردتان بهتر نشد و دلیل سردردتان را نمی دانید باید به پزشک مراجعه کنند. مشکل دیگر این است که وقتی شما مسکن را بی رویه مصرف می کنید ممکن است علائم یک بیماری را پوشش دهید.

وی با اشاره به تفاوت های استامینوفن کدئین دار با نوع ساده آن ادامه داد: ما در علم داروسازی، اصطلاحی داریم به نام سی نرژیسم یا هم افزایی برخی داروها یک تاثیر خودشان دارند و در کنار داروی دیگر اثرشان بیشتر می شود.

استامینوفن چه تاثیری بر امراض دارد؟/کدئین دار مصرف کنیم یا ساده ؟

محمد حسینی گفت: به طور نمونه استامینوفن ساده 325 میلی گرم یک اثر درمانی دارد وقتی به آن 10 میلی گرم کدئین اضافه شود اثر اون 325 میلی گرم بسیار زیاد می شود؛ و اگر ما بر اثر بیشتر استامخینوفن نیاز داریم؛ اما نخواهیم از دوز بیشتر استامینوفن به علت سمیت کبدی استفاده کنیم، در این موارد از استامینوفن کدئین دار استفاده می کنیم و این در هنگام دردهای شدیدتر استفاده می شود.

این داروساز در پاسخ به این پرسش که چه افرادی نباید از کدئین استفاده کنند؟، گفت: افرادی که یبوست دارند. افرادی که احتمال وابستگی به کدئین دارند. افرادی که دوره پس از درمان ترک اعتیاد را می گذارنند و افرادی که از داروهای خاص استفاده می کنند که احتمالا این داروها با کدئین تداخل دارند.

وی تاکید کرد: در بیمارانی که شیمی درمانی می شوند پزشک ممکن است ترجیح دهد از استامینوفن 500 میلی گرم استفاده کند ولی از استامینوفن کدئین دار استفاده نکند.

محمد حسینی ادامه داد: استامینوفن کدئین دار ممکن است روی دید فرد، رانندگی کردن، کار با دستگاه های دقیق، اثر گذار باشد. مصرف بی رویه و بدون حساب آن ممکن است وابستگی ایجاد کند.

این داروسار در پایان این برنامه رادیویی اظهارداشت: برخی از مسکن ها، سمیّت کبدی دارند و برخی از آنها سمیّت کلیوی دارند. بنابراین هنگام مصرف مسکن ها، اگر امکان مراجعه به پزشک ندارید حتی الامکان با داروساز مشورت کنید و اگر بیماری زمینه ای دارید مثلا بیماری های قلبی، کلیوی یا کبدی هنگام خرید دارو با داروساز مشورت کنید.

جام جم آنلاین

اخبار مرتبط :

استامینوفن را کدئین دار مصرف کنیم یا ساده!؟

مصرف استامينوفن كدئين

قاتلی به نام استامینوفن!

قطره و قرص استامینوفن باعث این بیماری می شود!

استامینوفن یا بروفن؛ کدام یک؟

همچنین ببینید
مصرف قرص آهن، حواسم نبود!
مصرف قرص آهن، خودسرانه!
مصرف قرص آهن قبل از بارداری، سردرد دارم!
با یک همسر خیانتکار چگونه رفتار کنیم
سوال پرسیدن هم راه و روش دارد؟
برای زیبایی لازم است چیکار کنیم؟
برای درمان مشکلات تنفسی افدرا مصرف کنید
مصرف قرص دوفاستون، چندقولوزایی؟
عوارض مصرف بیش از حد شیر کاکائو در کودکان
در حاملگی از مصرف مکمل ها غافل نشوید

تازه های سلامت