هتل‌های با قیمت "درد"

هتل‌های با قیمت "درد"

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، با توجه به سردی هوا یکی از مسائلی که این روزها مطرح می‌شود، سرپناهی برای همراهان بیماران است که بیشترین تعداد این افراد نیز در بیمارستان‌های مهمی چون شریعتی، طبی کودکان و مفید می‌توان سراغ گرفت.

تصاویر آرشیوی برای سالهای گذشته

با گذری در خیابان های اطراف این سه ببیمارستان شواهدی از وجود چادر و همراهان گرفتار بیماران نبود کما اینکه شاید به هر دلیلی یا در آن ساعت این شواهد وجود نبوده است زیرا در سال گذشته و سالهاری گذشته به وفور می توانستید انبوده چاردهای رنگی مسافرتی را در کنار این بیمارستاها دید ولی از زمانی که همراه سراها از جمله همراه سرای "جواد‌الائمه" ساخته شد رویت چنین مشکلاتی کم رنگتر شد کما اینکه نمی‌توان به صفر رسیدن این مشکل بیماران و همراهان آنها را عنوان کرد.

تصاویر اطراف سه بیمارستان مفید، امام و شریعتی که شواهدی از برپایی چادر و بی سرپناهی همراهان بیماران نبوده است (9 آذر 95)

براین اساس با رفتن به یکی از مهم‌ترین همراه‌سراهای تهران یعنی "جواد‌الائمه" در نزدیکی بیمارستان امام (ره) چند و چون وضعیت کنونی اسکان همراهان بیمار را جویا شدیم که دراین رابطه "پیروز" پیمانکار این مهمانسرا در توضیح شرایط کنونی همراه‌سرای جوادالائمه به تسنیم عنوان کرد: این همراه‌سرا از مجموعه‌های شهرداری است و ظرفیت 120 نفر را دارد.

وی با اشاره به اینکه شرایط کنونی به دلیل تعطیلی یکی - دو همراه‌سرا کمیته امداد کمی باعث ازدحام و مراجعه افراد به این همراه‌سرا شده است، می‌افزاید: براین اساس ما ظرفیت خودمان را به 150 نفر افزایش دادیم کما اینکه فقط 10 تخت اضافه کردیم و 20 نفر دیگر باید در نمازخانه بخوابند ولی چاره‌ای نیست سعی کردیم از همین ظرفیت نیز استفاده کنیم.

پیروز با تاکید بر اینکه باید همراه‌سراهای بیشتری در تهران راه‌اندازی شود، عنوان می‌کند: هم‌اکنون ما 3 بیمارستان امام (مرکز طبی کودکان)، شریعتی و مفید را تحت پوشش قرار دادیم و از این بابت در اطراف این بیمارستان‌ها مشکلی از بابت استقرار همراهان بیمار وجود ندارد، گفت: ما ظرفیت پذیرش خانواده‌هایی حتی تا 10 نفر را نیز داشتیم. مثلاً همین آقای آرمیده کشتی‌گیر نوجوان معروف کشورمان مدت‌ها با خانواده در همین همراه‌سرا اقامت داشتند.

وی با بیان اینکه بیماران باید از طریق مددکاری بیمارستان نامه دریافت کنند تا کارهای اقامت آنان در این همراه‌سرا به طور رایگان استقرار یابند، می‌افزاید: در این همراه سرا بیمار و همراهان بیمار داشتیم که حتی تا چند ماه نیز در این همراه‌سرا زندگی کردند.

پیروز درباره پشتیبانی تغذیه این همراه‌سرا توضیح می‌دهد: بیشتر تغذیه اینجا را خیرین کمک می‌کنند ولی آشپزخانه نیز داریم و بیمار و همراهان می‌توانند مواد اولیه را تهیه کنند و اینجا آشپزی کنند، کما اینکه خیرین متعددی در روز غذاهای نذری و ... به این  همراه‌سرا اهدا می‌کنند. همچنین در این رابطه هر خیری که به این همراه‌سرا کمک کند نام آنها در لیست ما قید می‌شود.

تصاویر آرشیوی برای سالهای گذشته

وی درباره اینکه چه زمانی بیشترین ازدحام بیمار و همراهان آنان به این همراه‌سرا است، خاطرنشان می‌کند: تقریباً زمان مشخصی را نمی‌توانیم عنوان کنم، همیشه شلوغ است ولی در چند وقت اخیر به دلیل تعطیلی همراه‌سرای کمیته امداد مراجعه بیمار و همراهان آنان به این همراه‌سرا بیشتر شده است.

استمداد وزارت‌بهداشت از شهرداری و وزارت‌کشور برای همراهان بی‌سرپناه

همچنین در پی انتشار برخی تصاویر در فضای مجازی که نشان می‌دهد همراهان بیماران در زیر چادر و پیاده روها به سر می‌برند، ایرج حریرچی - سخنگوی وزارت بهداشت در این باره عنوان می‌کند: با اینکه احداث همراه سراها وظیفه وزارت بهداشت نیست، اما این وزارتخانه در این خصوص با کمک خیریه‌ها و شهرداری اقدامات درخور توجهی انجام داده است.

حریرچی می‌افزاید: وظیفه اصلی وزارت بهداشت درمان بیماران است، اما با اجرای طرح تحول سلامت به هتلینگ بیمارستانها هم توجه شده و امکانات برای اقامت یک نفر همراه بیمار در بخش‌های عادی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراهم شده است، منتها در بخش مراقبت‌های ویژه که امکان همراه بیمار وجود ندارد، و بعضاً همراهان بیمار هم  بیش از یک نفر هستند، شاهد این مشکل هستیم.

وی تاکید می‌کند: با وجود کمبود امکانات و منابع در وزارت بهداشت، با کمک خیرین سلامت و شهرداری‌ها مراکز متعددی برای اقامت همراهان بیمار به عنوان همراه سرا ایجاد شده و البته کفایت نمی‌کند و ما از سازمان‌های ذیربط مانند شهرداری‌ها و وزارت کشور و نهادهای خیریه درخواست می‌کنیم دراین باره به میدان بیایند و مشارکت کنند.

حریرچی خاطرنشان می‌کند: البته یکی از دلایل این مشکل هم این است که بیماران بعضا بدون ارجاع به  مراکز درمانی شهر خود، به تهران و شهرهای بزرگ مراجعه می‌کنند، در حالیکه با توجه به  توزیع متخصص و ایجاد تخت‌های ویژه در سراسر کشور پس از اجرای طرح تحول سلامت، از بیماران درخواست می‌کنیم ابتدا به  مراکز درمانی شهر خود مراجعه کنند و در صورت نیاز برای ادامه درمان به شهرهای بزرگ بیایند که کمتر شاهد این مشکلات باشیم.

لزوم همکاری دستگاه‌های ذیربط برای افزایش ساخت همراه سراهای بیماران در کشور

همچنین در این راستا سید سجاد رضوی - مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی شکایات در خصوص عکس منتشر شده در فضای مجازی که فرد بی خانمانی در کنار حوالی بیمارستان شریعتی چادر زده است را به‌عنوان همراه بیمار بستری شده در این بیمارستان معرفی کرده است، ضمن تاکید بر کذب محض بودن این موضوع، عنوان می‌کند: این عکس متعلق به فردی بی خانمان و کارتن خواب در سال‌های گذشته است و همراه بیمار این بیمارستان نبوده است. از آنجا که روبروی بیمارستان شریعتی محل تجمع برخی از افراد بی خانمان است این فرد هم جزء این افراد بوده است.

تصاویر آرشیوی برای سالهای گذشته

وی بر لزوم همکاری دستگاه‌های ذیربط برای ساخت همراه سراهای بیمار در کشور تاکید می‌کند و می‌گوید: وزارت بهداشت امکاناتی را برای یک نفر به عنوان همراه بیمار در بسته ارتقای هتلینگ فراهم کرده است و خارج از وظایف خود و با همکاری شهرداری توانسته مکان‌هایی با نام همراه سرا برای همراهان بیماران ایجاد کند که البته کافی نبوده و ‌باید بیشتر شود.

به گزارش تسنیم، بنابراین با توجه به اینکه راه اندازی همراه سراها امری چند بخشی است می‌طلبد مسئولان مرتبط از جمله شهرداری، خیرین و وزارت بهداشت در هفته جاری علی‌الخصوص با در نظر گرفتن تعطیلی روز چهارشنبه 10 آذر به مناسبت شهادت حضرت امام رضا (ع) از همراه سراها و بیمارستانهای که بیشترین مشکل در زمینه اسکان همراهان بیماران را دارند بازدیدی داشته باشند تا از نزدیک در جریان مشکلات این حوزه قرار گیرند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید
رشد قیمت سبد نفتی اوپک
افزایش 9 درصدی قیمت بلیت‌های جشنواره فیلم فجر
قیمت جهانی و تولید داخلی طلا افزایش یافت
قیمت طلای جهانی صعودی شد
قیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازار
نقد و بررسی ترجمه قرآن "بهاالدین خرمشاهی"‎
حضور "ستار" در رسانه ملی! + فیلم
"مدیرعامل" سامسونگ در شرف بازداشت
روش محاسبه قیمت گاز تغییری نکرده است
میرزارضای کرمانی بعد از قتل ناصرالدین شاه با "جن" خودش روبرو می‌شود

تازه های اخبار