با قدم زدن در خانه الکتریسیته مورد نیاز را تولید کنید

با قدم زدن در خانه الکتریسیته مورد نیاز را تولید کنید
با قدم زدن در خانه الکتریسیته مورد نیاز را تولید کنید

محققان با استفاده از نانوسلولز در کفپوش منزل، سامانه‌ای ارائه کردند که می‌تواند حرکات قدم زدن را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این روش بسیار ارزان بوده و به سادگی قابل استفاده است.

به گزارش ایلنا به نقل از مهر؛ کف ساختمان را می‌توان با مواد تجدیدپذیر مختلف کفپوشی کرد که این کار برای زیست‌سازگار کردن منزل مناسب است.

اما پژوهشگران نشان دادند که امکان سبز‌تر کردن کف خانه نیز وجود دارد که این کار به مدد وجود ماده‌ای ارزان قیمت و روشی ساده قابل انجام است.

محققان دانشگاه ویسکونسین مادیسون موفق به ارائه فناوری شدند که در آن با کفپوش کردن منزل با نانوسلولز می‌توان برق تولید کرد.

زودونگ وانگ و همکارانش نتایج این یافته علمی خود را در نشریه Nano Energy منتشر کردند. در این روش محققان پالپ چوب را که معمولا در کفپوش ساختمان استفاده می‌شود به نانوسلولز تبدیل کردند. این نانوسلولز‌ها در صورتی که اصلاح شیمیایی شوند قادرند با تماس فیزیکی بار الکتریکی تولید کنند.

زمانی که این نانوالیاف در کف ساختمان استفاده می‌شود قادر به تولید برق است. قدم زدن در خانه، فشار روی آن ایجاد می‌کند که این فشار به الکتریسیته تبدیل می‌شود.

از آنجایی که این پالپ‌ها ارزان و فراوان هستند، یک منبع تجدیدپذیر مناسب برای تامین انرژی خواهند بود. البته پیش از این روش‌هایی دیگری نیز برای تبدیل فشار حاصل از قدم زدن به الکتریسیته ارائه شده‌است اما قیمت آن‌ها بالا بوده و برای تولید انبوه مناسب نیستند.

سال‌های زیادی است که محققان روی فناوری نانوژنراتورهای تریبوالکتریکی کار می‌کنند. تریبوالکتریک به فرآیند تولید الکتریسیته ساکن روی لباس گفته می‌شود. نانوسلولزهای اصلاح شده هزینه پایینی داشته و به سادگی قابل استفاده هستند.

یکی از مزیت‌های این روش آن است که برای تولید انرژی نیاز به اقلیم یا آب و هوای خاصی ندارد و به سادگی می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی شود.

وانگ معتقد است تولید انرژی از طریق کف پوش روش بسیار مناسبی برای تامین نیاز انرژی در منزل است. در این روش از روی فعالیت‌های انسان، برق تولید می‌شود. کف خانه یکی از بخش‌های پرمصرف منزل است.

فضاهای پر رفت و آمد نظیر استادیوم‌های ورزشی گزینه مناسبی برای تولید حجم بالایی برق است. در این فناوری از دو ماده مختلف استفاده شده که یکی نانوالیاف سلولزی بوده و دیگری ماده‌ای با ضخامت یک میلیم‌تر یا کمتر است. می‌توان کف منزل را با چند لایه کفپوش کرد.

همچنین ببینید
باهنر:اصولگرایان فعلا در مورد انتخابات ۹۶ به جمع بندی نرسیدند
رایزنی ظریف با مقامات هندی در مورد وضعیت نرگس کلباسی
خانه سیمین و جلال در برابر بارندگی مقاوم‌سازی شد
رایزنی ظریف با مقامات هندی در مورد وضعیت نرگس کلباسی
آملی‌لاریجانی: امروز به حضور در میان دانشجویان بیشتر نیاز است
نماینده ولی‌فقیه دربسیج: نظر رهبری بر حصر است/ اگر توبه کنند مورد رأفت قرار می‌گیرند/ بدون برائت، عفو خردمندانه نیست
افزایش معاملات مسکن با ورود سامانه های مجازی/ ریسک خرید خانه در ایران بالا است
"قید سه فوریت" در مورد برجام صرفا نظر شخصی بوده/ امروز با روحانی بحث برجام نداریم،فقط بودجه!
نیاز 85 میلیونی برای جلوگیری از کلیه‌فروشی خانوادگی و نجات یک زندانی

تازه های اخبار