کمیسیونی برای پیگیری مفاد توافقنامه فرهنگی بین ایران و ایتالیا تشکیل شد

همزمان با دیدار محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با استفانیا جانینی وزیر آموزش و پرورش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا در رم، کمیسیون مشترکی برای پیگیری مفاد توافقنامه دو کشور در زمینه گسترش همکاری‌های علمی، دانشگاهی و فناوری تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که در ساختمان وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا برگزار شد، دو طرف بر توسعه مناسبات علمی میان ایران و ایتالیا، گسترش روابط میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و فعالیت‌ها و تحقیقات مشترک پیرامون توافقنامه‌ای در زمینه علمی و فنی که فروردین گذشته در تهران به امضا رسیده بود، تاکید کردند.

فرهادی پس از این دیدار در خصوص موارد مطرح شده در این نشست اظهار داشت: در این دیدار کمیسیون مشترکی درخصوص توافقنامه به امضا رسیده پارسال در تهران در زمینه همکاری‌های علمی، دانشگاهی و فناوری تشکیل شد که پس از آن بسیاری از دانشجویان ایرانی دوره دکترا برای گذراندن دوره‌های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه راهی دانشگاه‌های ایتالیایی شدند و تعداد زیادی از هیئت‌های ایتالیایی نیز برای گذران دوره‌های مختلفی به خصوص هنر، باستان‌شناسی، معماری و یادگیری زبان فارسی به ایران سفر کردند. ​

وزیر علوم کشورمان در ادامه افزود: در این دیدار طرح‌های تحقیقاتی مورد تفاهم نیز مشخص و تعریف شدند و دو پروژه به اجرا گذاشته شد و سایر طرح‌ها نیز به زودی اجرا می‌شوند.

فرهادی همچنین به مذاکرات در باره تاسیس صندوق حمایت مالی از تحقیقات علمی مشترک و شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: از هر دو طرف نمایندگانی مشخص شدند تا این گونه امور را پیگیری کنند.

خانم جانینی وزیر آموزش و پرورش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا نیز در سخنانی با اشاره به سفر دکتر روحانی به رم و همچنین سفر متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به همراه هیئت اقتصادی به تهران، گفت: ما با ایران فعالیت‌ها و همکاری‌های بسیار مهمی در زمینه‌های مختلف از فیزیک تا پزشکی و میراث فرهنگی و مرمت آثار باستانی داریم و اراده ما توسعه و تشدید مناسبات، تحرک و همکاری‌های علمی جوانان است همانطور که دکتر روحانی و رنتزی در رم به آن اشاره کردند.

موضوع تفاهم نامه‌ای که در فروردین گذشته در تهران به امضای دکتر فرهادی و خانم جانینی رسید، همکاری در زمینه تحقیقات علمی و فنی با بودجه مشترک و تبادل محققان و متخصصان در بخش‌های مختلف است.

همچنین ببینید
تولید واکسن تب برفکی به اندازه نیاز کشور/برای صادرات آماده می‌شویم
ساختارهای اقتصادی ایران پذیرای رشد بالای ۸ درصد نیست
زاکانی: برای رسیدن به مدینه فاضله نباید در خدمت غرب باشیم/دولت با انبوهی از پروژه های ناتمام، و بی برنامگی مواجه است/اطاله پرونده کرسنت از سال 87 تاکنون به سرانجام نرسیده
قرض از کشورهای خارجی، نسخه جدید کلانتری برای احیای دریاچه ارومیه
آمادگی محمودآباد برای تبدیل شدن به شهری هوشمند
آخرین تلاش‌های زنگنه و ظریف برای جلوگیری از ویرانی برجام
آخرین تلاش‌های زنگنه و ظریف برای جلوگیری از ویرانی برجام
شام 100 هزار دلاری برای یک مهمان ویژه!
کمک 2.2 میلیون دلاری ژاپن به امنیت هسته‌ای ایران

تازه های اخبار