طریقه شیردهی به نوزاد، بهترین روش

طریقه شیردهی به نوزاد

در صورتی که شیر مادر را برای تغذیه نوزاد انتخاب نموده اید، انتظار کمی ناشی گری را در ابتدا داشته باشید و سعی کنید دلسرد نشوید. نگران نباشید، شما و فرزند تان بالاخره از عهده این کار بر می آیید.

وضعیت های مناسب شیردهی
اگر تصمیم گرفته اید نوزاد تان از شیر خود تان تغذیه کند، این کار نیاز به صبر و حوصله ی فراوان دارد. اگر این اولین بارداری شما می باشد مطمئنا تجربه ی کافی را ندارید و ممکن است این موضوع شما را کلافه سازد. سه روش اصلی برای شیردهی به نوزاد تان وجود دارد. البته الزامی به رعایت کردن یکی از این سه روش وجود ندارد و تنها راحتی شما و فرزند تان از اهمیت بالایی برخوردار است.

قرار دادن نوک پستان در دهان نوزاد
نوک سینه خود را به دهان و گونه نوزاد بمالید. این کار باعث می شود نوزاد دهان خود را باز کند. اگر او مایل به این کار نشد، سینه خود را فشار دهید تا کمی شیر بیرون بیاید. سپس آن را بر لب نوزاد بمالید. هنگامی که کمی دهان خود را باز کرد سر او را به سینه نزدیک کرده و دهان او را بر روی تمام نوک سینه و هاله اطراف آن قرار دهید.

 نکته:
اگر تمام قسمت آرئول، یعنی حلقه قهوه ای رنگ اطراف نوک پستان، و هم چنین نوک پستان در دهان نوزاد قرار نگیرد، او نمی تواند به میزان کافی شیر بخورد و باعث زخم شدن نوک سینه می گردد.البته نباید سینه خود را در دهان نوزاد بچپانید. باید اجازه دهید خود نوزاد از سینه شیر بخورد. بینی نوزاد تنها راه تنفس او در حین شیردهی است، پس مراقب باشید روی بینی با سینه شما بسته نشود. نوک بینی تنها باید با پوست اطراف سینه در تماس باشد.

 راهنمایی:
هاله پستان را بین انگشت و سبابه خود قرار دهید و قدری فشار دهید تا کمی باریک تر و صاف تر شده و بهتر بتواند به دهان نوزاد داخل شود.اگر نوزاد شروع به جویدن نوک پستان کرد، انگشت سبابه خود را در گوشه دهان و پایین لثه هایش قرار دهید و به آرامی سینه را بیرون بکشید و چند ثانیه بعد دوباره شیردهی را شروع نمایید. اگر سینه شما بسیار پر و سفت گردد، قرار دادن نوک و هاله پستان در دهان نوزاد دشوار می گردد. قرار دادن حوله گرم بر روی پستان قبل از شیردهی و یا خالی کردن مقداری از شیر سینه می تواند کار را آسان نماید.

همچنین ببینید
پوشک نوزاد، نکات/ صدای دکتر
افزایش وزن نوزاد، چیکار کنیم؟
راه حل شیر نخوردن نوزاد، مادران بخوانند!
شیردهی مادران، مصونیت از کدام بیماری؟
تولد نوزاد دو سر +عکس/کسب در آمد با تصاویر تحریک کنند و فریبکاری اینترنتی و تماس های مشکوک+عکس و فیلم
طرز تهیه حلوا / آموزش ساده ی تهیه بهترین حلوا
تولد نوزاد دو سر +تصاویر /کسب در آمد با تصاویر تحریک کنند و فریبکاری اینترنتی و تماس های مشکوک+عکس و فیلم
غذای کمکی نوزاد، پوره سبز
خرید برای نوزاد، فروشگاهی در خانه شما
ضربه خوردن به سر نوزاد، علائمی دارد؟

تازه های سلامت