فواید آغوز شیرمادر چیست؟

نوزاد شما متولد شده و او با لبخند زیبایش شما را مجذوب خود کرده است. شاید دل تان بخواهد به او هدیه بدهید. پس وقت را تلف نکنید و بهترین هدیه ای که دارید را به او بدهید. بله! اولین شیر شما، می تواند بهترین هدیه برای او باشد. دلایل این موضوع در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

آغوز چیست؟
هورمون های استروژن و پروژسترون در مدت سه یا چهار هفته از گذشت بارداری، موجب بزرگ شدن سینه های شما می شوند. با پیشرفت بارداری، مقدار کمی مایع سرم مانند، از نوک سینه ها می چکد. ولی تولید شیر، به طور جدی، تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود.

بلافاصله بعد از تولد نوزاد، سینه های شما، مایع زرد رنگ غلیظی تولید می کند که آغوز یا کلستروم یا ماک نامیده می شود. این مایع به مقدار کم در سینه شما وجود دارد، که میزان آن در بارداری های بعدی بیشتر نیز می شود. آغوز به مدت هفت روز اول تولد، تولید می شود.

محتویات آغوز
ترکیب آغوز در مقایسه با شیری که در هفته های آینده تولید می شود تفاوت دارد. آغوز حاوی شیر زیادی نیست و مقدار پروتئین آن زیاد و چربی کمتری نسبت به شیر هفته های آینده دارد. هم چنین حاوی مقدار زیادی ویتامین A که در چربی حل می شود و نیز کاروتینوئید و ویتامین E است که در حدود سه برابر مقداری است که در شیر معمولی وجود دارد. آغوز از پادتن ها و سلول های محافظ از جریان خون شما غنی است. در پروتئین آغوز، ماده ضد میکروبی به نام ایمونوگلوبولین وجود دارد.

تاثیرات آغوز در بدن نوزاد
به دلیل ترکیبات آغوز، باعث می شود که سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل شود و او را در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند. ایمونوگلوبولین موجود در آغوز وارد روده نوزاد شده و همراه با سلول های ماکروفاژ و لنفولیست هایی که در آغوز وجود دارد، باعث حفاظت روده های نوزاد می گردد و از رشد میکروب هایی که وارد روده می شود جلوگیری می کند.ماده سیاه رنگی در روده های نوزاد در هنگام تولد وجود دارد که مکونیوم نامیده می شود. خوردن آغوز بلافاصله بعد از تولد، سبب دفع آن می گردد. هم چنین باعث رشد میکروب های مفید در روده می شود. به همین جهت به آغوز نام «اولین واکسن» را داده اند.

همچنین ببینید
اختلالات رفتاری کودکان، سندرم آسپرگر چیست؟
فواید شگفت انگیز ماست
آندومتریوز چیست؟
فواید آلو در دوران شیردهی و بارداری
آیا از فواید شاه دانه بو داده با خبر هستید
تغذیه با شیرمادر، سهل انگاری نکنید
از فواید باور نکردنی«پوست موز» چه می‌دانید؟
سندرم گیلن باره در کودکان، می دانید چیست؟
عدم کنترل ادرار در بچه ها، علت چیست؟
بهانه گیری کودکان، استعاره از چیست؟

تازه های سلامت