هپاتیت در دوران بارداری، جنین آسیب می بیند؟

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است که به دلایل مختلف می تواند ایجاد شود که بعضی از آن ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. انواع گوناگون هپاتیت به طرق مختلف بر روی مادر و کودک اثر می گذارد.

هپاتیت آ

این هپاتیت از طریق تماس فرد به فرد یا از طریق عرضه آب و غذای آلوده منتقل می شود. مشکلات جدی ناشی از هپاتیت آ در دوران بارداری نادر است. ویروس به جنین در حال رشد منتقل نمی شود. چنانچه در دوران بارداری در معرض آن قرار گرفته اید ظرف دو هفته پس از تماس، گلوبولین مصونیت زا تزریق کنید.

هپاتیت ب
ویروس هپاتیت ب از طریق تماس جنسی، استفاده از داروهای داخل وریدی یا از طریق انتقال خون منتقل می شود. درصد کمی از خانم های بارداری که به عفونت هپاتیت ب مبتلا هستند یک بیماری مزمن دارند که می تواند به آسیب دیدگی کبد منجر شود. عفونت هپاتیت ب گرچه زیاد شایع نیست اما می تواند به جنین منتقل شود. در صورتی که دارای عفونت هپاتیت ب مثبت هستید بعد از زایمان به متخصص اطفال اطلاع دهید تا نوزاد بتواند از ایمن سازی مناسب برخوردار شود.

هپاتیت سی

این هپاتیت مانند هپاتیت ب منتقل می شود. کمتر از 10 درصد از خانم های مبتلا به هپاتیت سی مثبت عفونت را به فرزندان خود منتقل می کنند. در صورت مثبت بودن این ویروس در شما از شیر دادن خودداری کنید.

همچنین ببینید
مراقبت های دوران بارداری دوقلویی
خودمراقبتی در بارداری، چی کار کنیم؟
قبل از بارداری چه واکسنی باید زد؟
اندازه مناسب فولیکول برای بارداری، می دانید؟
انواع سقط جنین، من مقصر بودم؟
افزایش احتمال آلزایمر در ورزشکاران با آسیب دیدگی در ناحیه سر
در دوران بارداری چند بار سونوگرافی لازم است؟
بارداری با فاصله کم، خطرات
پنج هفته اول بارداری، تغییرات این دوره
مشکلات پوستی در بارداری، ماسک ضرر نداره؟

تازه های سلامت